Socionom

Kriminalvården

”Det finns en mångfald av möjligheter – man tröttnar inte”

2020-11-27

Text: Therese Johansson

Foto: André de Loisted och Julia Sjöberg

#5

Socionom

En karriär inom Kriminalvården ger goda utvecklingsmöjligheter och chansen att påverka människors framtid.

En humanistisk människosyn, mycket eget ansvar och stora utvecklingsmöjligheter – dessutom är jobbet mycket mer variationsrikt än vad folk kanske tror. Det konstaterar Gabriella Boijsen och Sven Simonsson som båda arbetar inom frivården på den statliga myndigheten Kriminalvården.
– Jag jobbar som utredare på huvudkontoret där jag arbetar med planering, uppföljning och utveckling av frivården, alltså den kriminalvård som sker ute i samhället. Jag har dock en bakgrund som frivårdsinspektör där jag arbetade nära klienterna som avtjänar sina straff. Det har gett mig ovärderlig erfarenhet som jag kan dra nytta av i min nuvarande roll där jag tar ett större nationellt helhetsgrepp. Jag uppskattar verkligen möjligheterna som finns inom en sådan här stor organisation – det är svårt att tröttna när det finns så många olika roller och områden man kan jobba inom, säger Gabriella Boijsen.

Gabriella Boijsen

Titel: Utredare.
Utbildning: Socionom, Socialhögskolan i Lund, examen 2007.
Vad gör din bransch spännande? ”Komplexiteten i att arbeta med dels kontroll ur ett samhällsskyddsperspektiv och dels stöd till individen för att reducera risk för återfall i brott.”

Sven Simonsson

Titel: Frivårdsinspektör.
Utbildning: Socionom, Socialhögskolan i Göteborg, examen.
Vad inspirerar dig? ”Att ge klienterna förutsättningar till att förändra sin tillvaro.”

Sven Simonsson har 35 års erfarenhet inom Kriminalvården med en rad olika roller i bagaget. Nu jobbar han som frivårdsinspektör i Göteborg där han i nära samarbete med anstalterna planerar för klienternas väg tillbaka till samhället.
– Det finns en mångfald av möjligheter som har gjort att jag stannat kvar så länge. Under mina år har jag varit allt från chef och projektledare till delaktig vid kriminalvårdsutbildningen, och haft möjlighet att jobba i flera olika delar av verksamheten. Min nuvarande roll ger mig väldigt mycket, jag får följa klienternas resa på nära håll – från tiden på anstalt till när de kommer ut via frivården och förhoppningsvis får jobb och bostad för att kunna gå vidare i livet.

”Det är svårt att tröttna när det finns så många olika roller och områden man kan jobba inom.”

Att tro på att människor kan förändras är en viktig del i Kriminalvårdens värdegrund. Drivkraften att göra skillnad och svara upp till uppdraget att minimera risken för återfall i brott och öka människors trygghet är central i arbetet, säger Gabriella Boijsen.
– Jag fastnade för den humanistiska människosynen och det stora engagemanget hos alla medarbetare. Vi arbetar alla mot samma mål och har ett gemensamt ansvar för klienterna, samtidigt som man kan bedriva sitt arbete ganska självständigt.

Kriminalvården

Kriminalvården är en statlig myndighet med ansvar för häkten, fängelser och frivård. Vi arbetar för att göra samhället säkrare, tryggare och att minska återfall i brott. I vårt uppdrag ingår också att transportera klienter mellan domstol, häkte och anstalt, men vi utför även transporter för Polisens och Migrationsverkets räkning.

Antal medarbetare: Cirka 12 000.
Läs mer: www.kriminalvarden.se/jobba-hos-oss

Dela det här inlägget

Kriminalvården Placeringar

Juridik

Juridik senior

Socionom

Artiklar du kanske gillar:

Sofia på RISE tittar in i kameran med ett leende. I förgrunden skymtar vi en grön växt.
RISE
”Jag har väldigt kompetenta kollegor och alla vill alltid hjälpas åt”
Läs mer
Post A
Rubrik: Internationell miljö på säkerhetsföretaget
Copy: Innovation och produktutveckling är en del av Åsa Christianders vardag. I en intervju berättar hon om ASSA ABLOY där hon sedan 2015 fått olika roliga uppdrag.

Post B
Rubrik: ”Vi är en brygga mellan affär och teknologi”
Civilingenjören Åsa Christiander trivs på ASSA ABLOY. I en intervju berättar hon mer om det stora säkerhetsföretaget vars vision är att vara ledande inom innovation.

Post C
Rubrik: ASSA ABLOY är verksamma i 70 länder
Copy: ”Vi gör lås- och säkerhetslösningar smarta.” Det säger civilingenjören Åsa Christiander som trivs på det internationella säkerhetsföretaget.
ASSA ABLOY
”Vi fungerar som en brygga mellan affär och teknologi”
Läs mer
Martin på RISE står med armarna i kors, tittar in i kameran och ler. I bakgrunden syns en stor maskin.
RISE
”Med teknik i framkant stärker vi Sveriges innovationskraft”
Läs mer
Malmö 191118
Ewa Holmberg på Cloetta.
Foto: André de Loisted
Cloetta
”Cloetta präglas av en familjär och prestigelös kultur”
Läs mer

Din karriär:

Din Karriär
Visselblåsning – viktig nyckel för företag

Personer som läcker information till media i syfte att avslöja brott eller missförhållanden i en organisation kallas ofta för visselblåsare. Men hur vet jag som arbetstagare när det är dags att blåsa? Och hur kan arbetsgivare skapa en kultur som förebygger skandaler? Vi har frågat experten Karin Henriksson, grundare till visselblåsarplattformen WhistleB.

Läs mer
Din Karriär
Här är Linkedins sju dödssynder

Att tacka ja till alla kontaktförfrågningar, strunta i sammanfattningen och lämna tomma fält på Linkedin-profilen är bland de största tabbarna.

Läs mer
Din Karriär
”Det är svårt att bygga bolag – men det ska vara lika svårt för alla”

IT-ansvarig som 19-åring och en av Europas främsta entreprenörer under 30. I dag är Linnéa Kornehed Falck CMO och medgrundare av Einride.

Läs mer
Om undersökningen
Om undersökningen

Vill du veta mer om hur vi samlar in data för vår undersökning? Klicka här.

Läs mer