Volvo Cars Placeringar
Civilingenjör
- 2 Volvo Cars
Data/IT
- 4 Volvo Cars
Ekonomi
- 6 Volvo Cars
Högskoleingenjör
- 1 Volvo Cars
Naturvetare
- 21 Volvo Cars
2019-05-17
Text: Tina Lindström Carlsson
Foto: Julia Sjöberg
#2
Civilingenjör
Fordon
På Volvo Cars är utvecklingsmöjligheterna stora samtidigt som det finns rum för familj och fritid.
Civilingenjör Emelie Emanuelsson, som började på Volvo Cars i Göteborg i februari 2015, fungerar som länken mellan utveckling och den kommersiella sidan.
– Mitt jobb går ut på att väga för- och nackdelar mellan vad som går att utveckla och vad som går att sälja. Jag är ansvarig för en ström, det är en linje som innehåller hjul, bromssystem, styrsystem, chassi och klimatsystem, och som nästan 500 ingenjörer jobbar med.
”Vi tänker på ett unikt sätt och jobbar utifrån ledordet ’omtanke’.”
– Jag attraherades av varumärket. När jag flyttade hem efter tre år i Zürich hade Volvo Cars precis
lanserat XC90-modellen och jag kände att det var väldigt kul att få jobba med det coolaste bolaget i min hemstad, Göteborg. Dessutom har alla en relation till bilar vilket jag tycker är roligt.
Emelie Emanuelsson
Titel: Solution Business Owner Vehicle Motion & Climate.
Utbildning: Civilingenjör design och produktframtagning, KTH Stockholm, examen 2011.
Vilket är ditt smultronställe i Sverige och varför? ”Jag älskar att segla på västkusten. Lilla Kornö utanför Lysekil är fantastiskt fint med en liten badstrand och en hamn. Ön är som Saltkråkan fast ännu mindre.”
– Jag jobbade tidigare på avdelningen för luftkvalitet och är stolt över att vi inom kort lanserar
en helt ny produkt för bilmarknaden. Ren luft i kupén handlar om att filtrera bort dåliga partiklar. Förorenad luft dödar 4,2 miljoner människor årligen, så om vi kan bidra till att människor andas ren luft i våra bilar kan vi som bilföretag bidra till mycket.
– Volvo Cars har kommit långt när det kommer till att sätta människor och deras hälsa och säkerhet i fokus. Ett exempel är att vi nu öppnat upp för diskussion om att sätta en maxhastighet i
våra bilar till att vara 180 kilometer i timmen. Vi tänker på ett unikt sätt och jobbar utifrån ledordet ”omtanke” – det gör mig väldigt stolt.
– Jag har två barn, driver en organisation utanför mitt jobb, och tycker om att hitta på saker och jag har alltid upplevt att man faktiskt får den möjligheten på Volvo Cars. På sommaren stänger vår bilfabrik i Torslanda ner och då har vi långsemester. Vill man ha ett jobb där man utvecklas och ha tid över för barn och familj är Volvo Cars en väldigt fin arbetsgivare.
Volvo Cars
När äventyraren och föreläsaren Aron Andersson tar sig an nya utmaningar är glädje och passion den främsta drivkraften. Hittills har jakten på glädjeruset tagit honom på skidresa till Sydpolen, med rullstol upp på Kebnekaise och på en 37 kilometer lång simtur över Ålands hav.
Läs merDen största rädslan för många nyutexaminerade är att inte få jobb. Och att få drömjobbet är ännu svårare. Men faktum är att det finns en viss yrkesgrupp som kan göra ditt sökande betydligt enklare – headhunters.
Läs merEntreprenör är ett vedertaget begrepp, men vad är egentligen en intraprenör? Enligt Magnus Klofsten (bilden), professor i entreprenörskap vid Linköpings universitet, rymmer rollen handlingskraft, visioner och en stor dos mod.
Läs merVill du veta mer om hur vi samlar in data för vår undersökning? Klicka här.
Läs mer